Produkcja

Dotąd zrealizowane koncerty

Dynastia Drzewieckich

Artystyczne Dynastie Pomorza i Kujaw to jedyny w regionie projekt promujący najzdolniejszych ambasadorów województwa, których poza talentem łączą więzy krwi.

10.06.2012 roku w Hotelu „Słoneczny Młyn” odbył się pierwszy w historii Bydgoszczy indywidualny koncert fortepianowy Dynastii Drzewieckich. Utwory międzynarodowej sławy kompozytorów zagrali solo, w duecie oraz w tercecie: prof. Jarosław Drzewiecki, Jekateria Sarajewa-Drzewiecka oraz Stanisław Drzewiecki. Nie zabrakło chwil muzycznych uniesień, jak i momentów wzruszeń, szczególnie podczas wspomnień śp. Tatiany Shebanovej, a także młodzieńczych lat spędzonych przez artystów w grodzie nad Brdą. Nie zawiedli patroni, sponsorzy, partnerzy, a przede wszystkim niezastąpiona publiczność. Brawom nie było końca.

Jekaterina Sarajewa - Drzewiecka

Pianistka młodego pokolenia, urodzona w Murmansku (Rosja) i do roku 2010 mieszkająca na Łotwie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku lat sześciu w Dziecięcej Szkole Muzycznej na Łotwie u prof. Mariny Silantievej. Od roku 2002 kształciła się pod kierunkiem prof. Sergieya Osokina, początkowo w Specjalnej Szkole Muzycznej im. Emila Darzina a od roku 2008 w Konserwatorium Muzycznym w Rydze. W roku 2009 jako jedyny muzyk na Łotwie otrzymała stypendium do Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, gdzie w latach 2009-2010 studiowała w klasie prof. Stanisława Igolinskovo.

Artystka posiada szeroki repertuar koncertowy, który wykonywała na licznych estradach Europy: na Łotwie, Litwie, we Włoszech, Francji, w Estonii, Rosji, Niemczech, Finlandii, Holandii i Polsce. Wielokrotnie występowała w prestiżowych salach koncertowych, między innymi w Sali Rachmaninowa i Małej Sali przy Konserwatorium w Moskwie, głównych salach filharmonii w Rydze, Lwowie, Częstochowie, Bydgoszczy, salach akademii muzycznych w Paryżu, Enschede, Tallinie, Helsinkach, Wilnie, Gdańsku a także Dzintari Concert Hall i Golden Hall w Rydze.

Wielu cenionych współczesnych kompozytorów łotewskich powierzało artystce premiery swoich utworów, takich jak Concertino Bianco i Scherzo-Taccata Georgieja Pelecisa czy też Sonata Fagotowa Selgi Mence. Jekaterina Drzewiecka otrzymywała główne nagrody na licznych konkursach krajowych i międzynarodowych, w tym: Konkurs Pianistyczny dla Młodych Talentów Łotwy (1998 & 2003), Ogólnołotewski Konkurs Pianistyczny (2001, 2004), Ogólnołotewski Konkurs Duetów Pianistycznych (2001), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny N. Rubinsteina we Francji (1999, 2002), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Jurmala na Łotwie (2004 & 2007), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Austriackiej i Niemieckiej Muzyki na Litwie (2008), Konkurs Pianistyczny Krajów Bałtyckich na Łotwie (2009).

Jekaterina Drzewiecka uczestniczyła w kursach mistrzowskich u tak wybitnych pedagogów jak: Tatiana Shebanova, Andrzej Jasiński, Michail Voskresensky, Ronan O’Hora, Grzegorz Kurzyński, Elena Kuzniecova, Michail Markov czy Dina Yoffe.

Artystka zapraszana była do udziału w licznych festiwalach muzycznych, takich jak: Mozart-250 Music Festival (Latvia, 2006), Festiwal Muzyczny Fermata 2008 w Gdańsku (Polska), Międzynarodowy Festiwal Duetów Pianistycznych (Estonia, 1999 & 2003), Międzynarodowe Forum Muzyczne „Bieszczady bez granic”(2009, 2010, 2011) – gdzie zdobyła główną nagrodę „Złoty Parnas” a także Nagrodę Publiczności.

Pianistka występowała ze znanymi dyrygentami, między innymi Andrisem Nelsonsem, Igorem Pylatiukiem, Normundsem Vaicisem, Andrisem Vecumnieksem, Moniką Stefaniak oraz orkiestrami: Latvian National Symphonic Orchestra, Emil Darzin Music Secondary School Symphonic Orchestra, orkiestrą kameralną Sinfonia Concertante, kwartetem Prima Vista, Lwowską Orkiestrą Symfoniczną oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej.

Aktualnie Jekaterina Drzewiecka studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie profesora Andrzeja Jasińskiego.

Jarosław Drzewiecki

Po zdobyciu nagród na prestiżowych konkursach muzycznych w Bolzano (Włochy), Pretorii (RPA) – nagroda Estelle Zwick Prize, Marsali (Włochy) – Grand Prix oraz w Porto (Portugalia) – Grand Prix i cztery nagrody specjalne, rozpoczął ożywioną działalność koncertową. Gościł we wszystkich ważnych salach koncertowych w Polsce, z Filharmonią Narodową włącznie. Odbył liczne tournée

z orkiestrami po Rosji (dyr. Wojciech Rajski), Portugalii (dyr. Jerzy Salwarowski i Jan Lathen Koenig), Holandii (dyr. Jacek Rafał Delekta i Mirosław Jacek Błaszczyk) i Republice Południowej Afryki (dyr. Garmon Ashby, Willem van Tonder, Louis van der Watt). Jest zapraszany do udziału w prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Yokohamie (Japonia), Lizbonie, Porto (Portugalia), Gaming, Wiedniu (Austria),

Kapsztadzie (RPA), Amsterdamie (Holandia) oraz w Antoninie, Słupsku, Dusznikach Zdroju, Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy. W 1995 r. debiutował w Het Concertgebouw w Amsterdamie. Jego podróże koncertowe wiodły przez Szwajcarię, Niemcy, Włochy, kraje Beneluxu, Portugalię, Austrię, Rosję, Kanadę, USA i Japonię.

Artysta dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych dla Polskich Nagrań, Pony Canyon Inc IMC-Tokyo i DUX. Dla Polskich Nagrań zarejestrował utwory Szymanowskiego. Jego nagranie kompletu Polonezów Chopina dla japońskiej firmy Pony Canyon Inc. zostało płytą miesiąca w Japonii. Artysta, jako jeden z nielicznych pianistów, utrwalił na CD komplet 27 Etiud Chopina. Jego płyta z Wariacjami na temat Paganiniego na fortepian i orkiestrę Witolda Lutosławskiego otrzymała nominację do nagrody fonograficznej „Fryderyk”.

Jarosław Drzewiecki ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego i studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jerzego Sulikowskiego.

W latach 1986-1988 był asystentem-stażystą prof. Wiktora Mierżanowa w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Prowadzi także kursy pianistyczne w Polsce i za granicą, m.in. w Konserwatoriach i Szkołach Muzycznych w Kijowie, Koszalinie, Kielcach, Moskwie, Narwie i Porto.

Jarosław Drzewiecki jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in.: Concurso Internacional de Musica da Cidade do Porto (Portugalia), International Mykola Lysenko Music Competition w Kijowie (Ukraina), Międzynarodowego Konkursu im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach. Konkursu Chopinowskiego we Lwowie, Dla Młodych Pianistów na Białorusi oraz International Baltic Chopin Competition w Narwie (Estonia). Jarosław Drzewiecki jest prezesem Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury oraz twórca i organizatorem Wawer Music Festival i East Warsaw Music Festival w Warszawie, Mistrzowskiej Szkoły dla Stroicieli z partnerskim wsparciem Yamaha Music Europe oraz redaktorem naczelnym Zeszytów Naukowych Forum. Został odznaczony przez środowisko bydgoskie za wybitne osiągnięcia artystyczne i upowszechnieniowe oraz przez prezydenta Estonii najwyższym odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcom – Orderem Białej Gwiazdy.

Stanisław Drzewiecki

Należy do grona najbardziej cenionych pianistów młodego pokolenia. Lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat u tak znakomitych profesorów jak: Ida Leszczyńska, Wiera Nosina, Wiktor Mierżanow, Andrzej Jasiński i Tatiana Shebanowa. Rok później podjął naukę kompozycji. W 1992 zadebiutował programem solowym w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Karierę rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy wyjechał jako solista na tournée koncertowe po Japonii z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. Volkera Schmidta-Gertenbacha. Od tego czasu występował w Japonii wielokrotnie z recitalami i koncertami symfonicznymi. Z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra (dyr. A. Lazariev, T. Numajiri), St.Petersburg Symphony Orchestra (dyr. A. Anikhanov) oraz Brno Philharmonic Orchestra (dyr. Petr Altrichter) wykonywał koncerty fortepianowe Chopina, Rachmaninowa i Czajkowskiego.

W 2000 roku otrzymał Grand Prix na X Konkursie Eurowizji w Bergen, którego finał oglądało dziesięć milionów widzów a w 2008 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie.

Wystąpił w salach koncertowych Amsterdamu (Het Concertgebouw), Bergen (The Grieg Hall), Brukseli (Parlament Europejski), Londynu (Victoria & Albert Museum), Madrytu (Palacio Real de El Prado), Moskwy (Wielka Sala Konserwatorium im. P. Czajkowskiego), Porto (Palacio da Bolsa) i Tallina (Estonia Hall). Wiednia (Schönbrunn Palace). Inaugurował tak prestiżowe wydarzenia kulturalne jak Europalia 2001 w Belgii, Dni Polski 2002 w Austrii, sezon koncertowy w Bazylei, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier czy też Festiwal Radia Duńskiego w Kopenhadze. 26 stycznia 2003 r. Stanisław Drzewiecki zadebiutował w najbardziej prestiżowej sali świata - nowojorskiej Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium) odnosząc wielki sukces. Młody artysta odbył tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską - po Belgii, a z Filharmonią Śląską i Orkiestrą "Hanseatica" - po Holandii. Występował w Chinach i na estradach Ameryki Północnej między innymi w Vancouver (Queen Elizabeth Hall), Edmonton (Winspear Centre), Guadalajarze (Teatro Degollado), Meksyku (Palacio de Bellas Artes) oraz w Atlancie, Chicago (Symphony Hall), Filadelfii (Kimmel Center), Los Angeles (Walt Disney Concert Hall), Miami (Gusman Hall) i w Nowym Jorku (Lincoln Center). Artysta ma w swoim dorobku jedenaście płyt CD, SACD i DVD wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech. Jedna z nich - Romantic Piano Recital, wydana przez Sony Classical uzyskała status "złotej płyty". Do najnowszych nagrań młodego pianisty należy utrwalenie Koncertu nr 1 Szostakowicza z trębaczem Jensem Lindemannem oraz I Palpiti Los Angeles Chamber Orchestra pod dyr. Eduarda Schmiedera w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (YAIL Classic), koncertów Mozarta na 1-2-3 fortepiany z Sinfonią Varsovia pod dyr. Michaela Zilma (Polskie Radio) oraz koncertów Bacha na 1-2-3-4 fortepiany z Concerto Avenna pod dyr. Jerzego Maksymiuka (Hänssler Classic).

Stanisław Drzewiecki pasjonuje się również kompozycją. W latach 1999 zaprezentował w TVP Walca a-moll w wariancie na 2 fortepiany z jazzmanem Adamem Makowiczem i Preludium "Insect" w finale X Konkursu Eurowizji w Bergen. Wiele utworów poświęcił skrzypcom. Skomponował Fantazję e-moll, Temat i VIII wariacji, Balladę Des-dur, Sonatę nr 1 i Double Concerto na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. W 2003 r. napisał muzykę do spektaklu teatralnego Król Olch wg ballady Goethego dla Teatru "Lalka" w Warszawie. Spektakl ten otrzymał główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Poznaniu.